Sokan sokféle módszert használnak magánnyomozás során, az ügy, a megrendelő, a megszerzendő információ és saját személyiségük függvényében. Vannak jól bevált praktikák, melyek mint egy best parctice szolgálnak, de akadnak újító, kreatív már-már extrém megoldások is.
Minap egy kollégával beszélgetve vetette fel azon ötletét, hogy a magánnyomozás során az ezotéria vívmányait fogja használni az asztrológus barátnője segítségével.
Ez volt a beszélgetés azon pontja, melyen kiszakadt belőlem a nem túl cizellált kérdés, amellyel a legtöbb kocsmai verekedés kezdődik: „Mi van?”. A kolléga pedig rövid monológban kifejtette a csillagok állása, a jóslás és a földön túli erők létjogosultságát a nyomozás folyományában.
„Szó bennszakad, hang fennakad, Lehelet megszegik.” mialatt a bal kéz kemény tompa tárgy, vagy töltőtoll után kutat, amivel fülön döfhetem magam, de egy papírzacskó is megtenné, hogy hiperventilláljak egy kicsi, vagy hogy egy kis technokol belélegzésével csökkenjen a tarkótájéki fájdalom. De ezt az érzést messze űzte bennem az a kép, amelyen megjelent egy sokat cifra ügyet látott bíró arca, ahogyan az összefoglaló jelentés „Csillagok állásából arra következtettem” kezdetű bekezdése marcona, évtizedes ráncait kisimítja párásodó szemüvege mögött.
A kriminológia és kriminalisztika a tudomány vívmányain alapuló diszciplinák, melyek az eseményeket a társadalomtudományok, vagy épp a technológiai szemüvegén keresztül vizsgálják. Az asztrológia és az ezotéria nagy jóindulattal is legfeljebb az álltudományok körébe sorolható és nehezen vehetőfigyelembe egy bizonyítási eljárás során. Igen, készültek olyan kutatások, melyek igyekeznek bizonyítani azt, hogy az égitestek hatással vannak a szervezetünkre és ezáltal viselkedésünkre is, mint például a Hold az apály-dagály jelenségére. De ez idáig kevés olyan vizsgáztató volt széles e világon, aki a nyomozók bármely vizsgáján a mars állásának befolyásolási tényezői felől kérdezte volna a vizsgázót. Természetesen elképzelhető olyan szituáció, melyben éppenséggel az asztrológia tárgykörébe sorolt téma említésével mélyebb bizalmi viszony alakítható ki a meghallgatott személlyel, de az nem bizonyíték. Nem támasztja alá semmilyen kézzelfogható, vagy logikai úton igazolható tény vagy módszer. Legfeljebb akkor válhat elfogadhatóvá, ha a hosszú évek alatt változatlan kriminológia hét alapkérdése kibővülne a nyolcadikkal, ami kicsit kibővítve valahogy így hangozhatna: „Úgy álltak a csillagok, hogy a sorozatgyilkos újra lecsaphatott?” Irreleváns és nevetséges kérdés lenne a mi, mikor, hol, hogyan, ki, kivel és miért (történt) száraz, logikus kérdések és a rájuk adott válaszok mellett.
Az ezoterikus nyomozó a valóságtól távol álló sorozat címeként izgalmas lehet, de mint a magánnyomozás önálló új iránya, vagy annak még az ötlete is szakmaiatlan és nevetséges, ahonnan a Taigetosz már csak egyetlen lépés a teljes szakma számára.